Kinesiotaping

Kinesiotaping

Metoda terapeutyczna polegająca na oklejaniu wybranych fragmentów ciała plastrami o specjalnej strukturze. Plastry działają poprzez skórę na tkankę podskórną, powięzie, mięśnie oraz naczynia krwionośne i limfatyczne, a także więzadła i stawy.

Odpowiednia aplikacja plastrami ma za zadanie normalizować napięcie mięśniowe, poprawiać propriocepcję, czyli czucie własnego ciała, zmniejszać ból, korygować ustawienie.

W terapii dzieci, odpowiednio przyklejone plastry pomagają w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Po efektywnych ćwiczeniach z terapeutą, można nakleić plastry w różnych miejscach,  w zależności od celu do którego dąży  terapeuta. Efekt pracy małego pacjenta i terapeuty będzie  utrzymywał się dłużej. Tym sposobem utrwalamy w dziecku zamierzone i uzyskane cele nie tylko podczas terapii lecz także wtedy gdy  przebywa w domu.

Odpowiednio przyklejone plastry korygują sylwetkę, niezależnie od tego czy jest to skolioza, kręcz karku czy koślawienie kolan i stóp. Jako korekta sprawdza się przy opadającej stopie czy dłoni, po operacjach i urazach kręgosłupa także u dzieci z asymetrią czy porażeniem splotu barkowego.

Plastry są kolorowe także dzieci z wielką chęcią je noszą. Każdy plaster ma swoje zadanie – rozluźniające, stabilizujące, hamujące, obarczające bądź stymulujące.